Výsledky domáceho kola Astronomickej olympiády 2024

Je nám potešením oznámiť, že aj v tomto roku sme zaznamenali zvýšený záujem o astronómiu v radoch žiakov a študentov základných a stredných škôl. Je povzbudivé vidieť túto vášeň pre poznávanie vesmíru medzi mladými ľuďmi. Svet sa postupne otvára možnostiam, ktoré boli kedysi len v doméne fantázie. Nové technologické úspechy, ako je Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba a plány na návrat ľudí na Mesiac či dokonca vyslanie ľudí na Mars, rozširujú obzory a prinášajú nové výzvy.

Je preto povzbudzujúce vidieť, že mladí ľudia sa aj tento rok zapojili do Astronomickej olympiády s veľkým entuziazmom. S radosťou vám oznamujeme, že sme zaznamenali rekordný počet úspešných účastníkov a množstvo výborných riešení. Zo základných škôl bolo 15 úspešných riešiteľov, zo stredných škôl 22. Všetkým gratulujeme k úspechu!

Regionálne kolo Astronomickej olympiády sa bude konať 4. apríla 2024 v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove (západné Slovensko), v Krajskej hvezdárni a planetáriu M. Hella v Žiari nad Hronom (stredné Slovensko) a vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove (východné Slovensko). Ďalšie podrobnosti dostanú postupujúci v e-mailoch.

Tento rok majú najviac nadaní študenti šancu zúčastniť sa na Medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky (IOAA) v Brazílii, ktorá sa uskutoční od 17. do 27. augusta 2024. Predstavuje to vzrušujúcu príležitosť pre tých najlepších z vás, aby ste sa stretli s rovesníkmi zo všetkých kútov sveta a ukázali svoje schopnosti.

Záverečné celoštátne kolo AO (2. 5. – 3. 5. 2024, SÚH Hurbanovo) aj tento rok finančne a organizačne zabezpečujú Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove a Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV. Veríme, že vás tento zážitok ešte viac inšpiruje k objavovaniu tajomstiev vesmíru.

S úctou,
Samuel Amrich
Organizátor Astronomickej Olympiády

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *